Föreläsning: Crash course i storytelling

Sagor & myter Föreläsning: Crash course i storytelling
Målgrupp: Företag
Längd; 2 timmar + uppföljning med 4 timmar filmworkshop

Allt vi gör är berättelser. Många organisationer, framför allt inom upplevelseindustrin, har tagit fasta på det och har skapat eller format en grundhistoria som genomsyrar hela verksamheten, alltifrån inredning till kläder och beteenden hos de som arbetar där. Men vad krävs för att skapa en stark story och hur undviker man stereotyper och klichéer? Under denna föreläsning tittar vi bland annat närmre på dramaturgi, karaktärer, arketyper, miljö, rekvisita och budskap. Konkreta case varvas med teori om hur man skapar en effektiv berättelse.

Föreläsningen kan fås på plats hos er, hos oss på Hagabion i Göteborg eller på distans.

Sagor & myter Föreläsning: Crash course i storytelling

Anmäl intresse för denna föreläsning

Klicka här för att läsa om föreläsningens kopplingar till läroplanerna.
[xyz-ips snippet="styrdokument"]

Fler utbildningar

Fotografi

Berätta med bilder

Målgrupp: Hembygdsföreningar

Vi går igenom foto och film som uttrycksform och historisk källa, samtidigt som ni får inblick i hur man kan göra en kort och intressant film om ett foto.
Filmens makt

Visuell läskunnighet

Målgrupp: Bibliotek/Kommun/Förvaltning

En föreläsning som ger verktyg för att tolka bilder och film ur flera perspektiv och förstå olika berättartekniker.
AI

AI i skolan och undervisning

Målgrupp: Lärarfortbildning

En fortbildning som handlar om hur vi kan förhålla oss till AI i skolan och förbereda eleverna på en framtid där AI används mer än idag.
Göteborgs stad

Medievetna seniorer

Målgrupp : Seniorer

En kostnadsfri utbildning i film och media för seniorer och som startar hösten 2023 i Göteborg.